MEB 2019 YKS Kapsam Açıklaması
Hangi konular dâhil? Hangi konular değil?

Açıklamanın konusu nedir?
MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, 2019 TYT-AYT ve YDT sınavlarında, dersler bazında sorulacak sorulara ait konu, kazanım ve açıklamaları yayımladı. Üniversite sınavlarına hazırlanan öğrenciler ilk defa sınav kapsamında yer alan/almayan konular hakkında bilgilendirilmiş oldular. (Resmî açıklama için tıkla.)

Bu durum bana ne fayda sağlar?
Bu duyuruyla, sınavda soruların nerelerden geleceği açıklanmış oldu Bu, sen ve senin gibi sınava hazırlık çalışmalarını sürdüren ve zamanla yarışan üniversite adayları için çok önemli bir fırsat.

Raunt’un bu konuda sağladığı avantaj nedir?
Raunt, bu tip yeniliklerde her zaman olduğu gibi acil eylem planını devreye aldı. Bu süreçten en yüksek faydayı sağlaman için senin yerine harekete geçti, sana özel çalışma planını 2019 YKS’de kapsam dışı kalan konuları işaretleyerek güncelledi. Çalışman gereken ve gerekmeyen konuları ayrıştırarak, önemli ölçüde zaman avantajı kazanmanı sağladı.

Raunt konuları neden tamamen çıkarmak yerine sadece işaretledi?
Yapılan bu açıklama, yalnızca 2019 YKS müfredatı kapsamındadır. 2018-2019 MEB müfredatında ise hâlen bu konular geçerliliğini korumaktadır. Okul derslerine faydası olacağı için, isteyen kullanıcılarımızın bu konulara çalışmalarını sağlamak üzere Raunt, ilgili konuları tamamen çıkarmak yerine, yalnızca gri taralı alanlarla işaretleme kararı almıştır.

İlgili konuları nasıl görebilirim?
Senin yapman gereken, tek bir parmak hareketiyle Raunt’un, işaretlediği bu konuları göstermesini sağlamaktır. Bu ayarlamayı yapmak için Profil > Kapsam Gösterimi > Sorulmayacak Konuları İşaretle adımlarını izleyerek, sınavda sorumlu olmadığın konuların gösterimini sağlayabilirsin.