2024 YKS, TYT, AYT Puan Hesaplama

TYT Puanı Hesaplama

check
close
Net

Ortaöğretim Başarı Puanı

Diploma Notu
OBP

AYT Puanı Hesaplama

check
close
Net

SONUÇLAR

Puan Türü Ham Puan Yerleştirme Puanı
TYT - -
SAY - -
EA - -
SÖZ - -

2024 YKS, TYT ve AYT puanınızı hesaplamak için Raunt YKS, TYT, AYT Puan Hesaplama robotunu kullanabilirsiniz.

2024 TYT’deki doğru-yanlış sayılarınızı, 2024 AYT’deki testlere göre doğru-yanlış sayılarınızı ve diploma notunuzu ilgili alanlara yazdıktan sonra “Hesapla” düğmesine basarak 2024 YKS, TYT ve AYT puanlarınızı hesaplayabilirsiniz. Yeni bir hesaplama yapmak isterseniz “Temizle” düğmesini kullanabilirsiniz.

2024 YKS Puanı Nasıl Hesaplanır?

TYT ve AYT oturumlarındaki testlerde yaptığınız doğru-yanlış sayıları ve diploma notunuza göre 2024 YKS’de aldığınız puan hesaplanır. TYT, SAY, EA ve SÖZ olmak üzere puan türünüze göre hesaplama gerçekleştirilir. Ham puan ve yerleştirme puanlarınız ayrı ayrı hesaplanır.

2024 TYT Puanı Nasıl Hesaplanır?

2024 YKS’ye katılan tüm öğrenciler için 1. Oturum olan TYT’ye girmek zorunludur. 2024 TYT’ye katılmayan adayların puan hesaplamaları yapılamaz. Ön lisans için TYT yeterlidir. Lisans programlarını tercih etmek isteyen adaylar hem TYT hem AYT oturumlarına katılmalıdırlar.

2024 TYT 120 sorudan oluşmaktadır ve süresi 165 dakikadır. 2024 TYT; TYT Türkçe, TYT Sosyal Bilimler, TYT Temel Matematik ve TYT Fen Bilimleri testlerinden oluşur.

2024 YKS puanı hesaplanırken TYT’nin %40’ı hesaplamaya dâhil edilir.

2024 AYT Puanı Nasıl Hesaplanır?

2024 YKS puan hesaplaması yapılırken TYT’nin %40’ı alınır ve hesaplama bu yöntemle yapılır.

2024 YKS Hangi Konulardan Oluşur?

YKS konuları TYT 2024 için TYT Matematik, TYT Türkçe, TYT Fen Bilimleri, TYT Fizik, TYT Kimya, TYT Biyoloji, TYT Coğrafya, TYT Tarih, TYT Felsefe, TYT Geometri şeklindedir.

2024 AYT için ise AYT Edebiyat, AYT Dil ve Anlatım, AYT Tarih, AYT Coğrafya, AYT Matematik, AYT Geometri, AYT Fizik, AYT Kimya, AYT Biyoloji, AYT Felsefe, AYT Mantık, AYT Sosyoloji ve AYT Psikolojidir.

2024 YKS hangi oturumlardan oluşmaktadır?

2024 YKS’nin 1. oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) tüm adaylar için zorunludur ve adaylar bu oturumda Matematik , Türkçe, Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji), Coğrafya, Tarih, Felsefe, Geometri derslerinden sorumlu tutulurlar. 2024 YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve 2024 YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) isteğe bağlıdır.

2024 YKS’de hangi testler var?

2024 TYT’de Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi vardır.

2024 AYT’de ise Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi, Sosyal Bilimler-2 Testi, Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer alır.

2024 YDT’de ise Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça testleri bulunur.

2024 YKS ne zaman ve testlerin süresi nedir?

2024 TYT: 8 Haziran 2024 Cumartesi, 165 dakika
2024 AYT: 9 Haziran 2024 Pazar, 180 dakika
2024 YDT: 9 Haziran 2024 Pazar, 120 dakika

Ham puan (adayın net sayısı) nasıl hesaplanır?

Ham puan için her adayın testlere verdiği doğru ve yanlış cevap sayılarına göre hesaplama yapılır. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılır ve adayın ilgili testten almış olduğu ham puan (adayın net sayısı) hesaplanır.

Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) puanı nasıl hesaplanır?

Ortaöğretimde 100 üzerinden alınan diploma notu, 5’le çarpılarak OBP’ye dönüştürülür. Diploma notu bildirilmeyen adayların diploma notu ile 50’nin altında olan adayların diploma notları 50 olarak değerlendirilir. 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250, 100 olan en yüksek diploma notu için de OBP 500’dür.

Ortaöğretim Başarı Puanı 0,12 katsayısıyla çarpılarak sınav puanlarına eklenir ve yerleştirme puanlarının hesaplaması buna göre yapılır.

2024 YKS’de baraj puanı kaldırıldı mı?

2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavından (YKS) itibaren ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan TYT ve AYT baraj puanları uygulaması kaldırılmıştır. TYT sınav puanının hesaplanması için Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı uygulanmaya devam etmektedir. TYT puanı olmayan veya TYT puanı hesaplanmayan adayların, AYT ve/veya YDT’ye girmiş olsalar da SAY, SÖZ, EA ve DİL puanları hesaplanmayacaktır.

2024 YKS’ye kaç gün kaldı?

YKS 2024 yaklaşırken öğrencilerin en çok akıl yordukları konulardan biri de sınava ne kadar zaman kaldığıdır. Sınavda karşılarına çıkabilecek her soruya hazırlıklı olma ve eksiklerini tamamlama isteği öğrencilerin sınava kalan süre hakkında endişelenmelerine neden olmaktadır. Bu sebeple, öğrenciler sınava hazırlık sürecinde bir yandan sürekli ders çalışmakta bir yandan da yaklaşan sınav tarihini göz önünde bulundurarak konuları yetiştirmek için uğraşmaktadırlar. Hâl böyle olunca sınav tarihlerini, sınava kalan süreyi öğrenebilecekleri uygulamalar ve kaynaklar öğrencilerin gözlerinde son derece önem kazanmaktadır. Sınava ne kadar kaldığını bilmek ve buna göre planlı bir çalışma düzeni oluşturmak oldukça önemli olsa da unutmamak gerekir ki tamamen zaman odaklı bir çalışma disiplininde öğrenciler, kalan zamanın yetmeyeceğini düşünerek strese girebilmekte, gereğinden fazla heyecan duyabilmekte ve endişeli hissedebilmektedirler. Bu negatif etkinin önüne geçilmesi öğrencilerin psikolojik sağlıklarını korumaları konusunda çok büyük önem teşkil etmektedir.

Bazı öğrenciler YKS 2024 dönemi için kendi takvimlerini hazırlamaktadırlar. Bu yol bir çalışma düzeni oluşturabilmiş öğrenciler için son derece uygundur. Bazı öğrenciler ise çalışma planı konusunda profesyonel yardım almayı daha mantıklı bulmaktadırlar. Uzman yardımına başvuran öğrenciler, genellikle rehber öğretmenler veya dâhil oldukları eğitim kurumları tarafından hazırlanmış takvimler ve çalışma planlarıyla sınav sürecini bilinçli bir şekilde devam ettirmektedirler. Bu konuda öğrencilere en çok yardımı dokunan unsurlardan biri de teknolojik aletlerdir. Öğrenciler sahip oldukları telefonlar ve diğer akıllı cihazlardan sınav tarihine yönelik alarm kurarak sınava kaç gün, kaç saat ve hatta kaç dakika kaldığını anbean takip edebilmektedirler. Bunun için özel olarak üretilmiş uygulamalar da bulunmaktadır. Bu uygulamalar temelde geri sayım sayacı olarak çalışmaktadırlar. Dolayısıyla, öğrenciler bu uygulamaları kullanarak YKS’de girecekleri her bir sınav için özel geri sayım sayacı oluşturabilmektedirler.